Cesta plná dobrodružství

24.01.2023

Hülya Aydemir, Viktorie Šťastná (Hnízdo - spolek pro komunitní vzdělávání)

Ahoj všichni, jsem Hülya a již skoro rok působím jako zahraniční dobrovolnice v Colibri, demokratické základní škole v Předklášteří. Pocházím z Turecka.

Ráda bych se s vámi podělila o dobrodružnou cestu, kterou jsem absolvovala v létě se svou přítelkyní. Naši týdenní cestu po Itálii jsme začaly v Janově a putovaly do La Spezia. Vzaly jsme si batohy a vyrazily na cestu bez jakýchkoliv plánů! Nakonec jsme urazily celkem asi 108 km. Během cesty jsme šly pěšky, stopovaly a používaly vlaky a autobusy. Když se nám nějaké místo líbilo, prostě jsme se tam zastavily a užívaly si sluníčka. Hodně jsme se koupaly ve fascinujícím Středozemním moři. Občas jsme se putováním s batohy v horkých dnech docela vyčerpaly.

Spaly jsme u turistických tras, ve veřejném parku, v zahradě u kostela, na lavičce, a dokonce jednou i ve skrytém přístavu s komáry a ještěrkami. Musím přiznat, že nebylo vždy snadné najít pěkné místo a pořádně si venku odpočinout. Přesto to stálo za to! Každý východ slunce byl úžasný a jedinečný. Ráno jsme nejprve našly místní kavárnu, kde jsme si daly každodenní ranní kávu. Bylo docela zábavné pozorovat lidi a vnímat tamní život. Byli tam většinou lidé ve věku 50 let a více, kteří si v těchto kavárnách dávali ranní kávu. Kromě těchto okamžiků bylo těžké poznat každodenní život místních lidí. Protože oblast je velmi turistická. Proto jsme se chtěly držet dál od ostatních turistů. Jedly jsme pizzu a úžasnou zmrzlinu, která je v Itálii tak známá! Byly výtečné!

Oblíbenými místy se nám stala Rapallo, Sori, Monterosso a skrytý přístav poblíž Portofina. Domů jsme se vrátily se skvělými zážitky, vzpomínkami a dobrodružstvími. Cestování se totiž neděje jen přes hranice nebo po místech, ale také v naši duši. Na každé cestě nacházím další kousek svého života, svého srdce. Hülya


Dlouhodobý pobyt zahraničních dobrovolníků na Tišnovsku financuje
Evropský sbor solidarity.