Česko-turecké podobnosti
Asli Gumus, Viktorie Šťastná (Hnízdo - spolek pro komunitní vzdělávání)
Ahoj! Jsem Asli, učitelka angličtiny z Turecka. Pracuji jako dobrovolnice v Lesní Montessori školce Ledňáček v Předklášteří. Než jsem přijela do České republiky, neměla jsem o její kultuře ani ponětí a myslela jsem, že nejsou žádné podobnosti. Poté, co jsem na Tišnovsku a v České republice asi 9 měsíců, měla jsem možnost některé podobnosti, vedle mnohých rozdílů, vypozorovat. Například. Čeština je jazyk, který patří mezi slovanské jazyky, tj. do západní větve indoevropských jazyků. Turečtina patří do altajské větve uralsko-altajské jazykové rodiny. Česky mluví po celém světě asi 10 milionů lidí, zatímco turečtinou mluví asi 95 milionů lidí. Nicméně český i turecký jazyk používají jako abecedu latinku. V češtině a turečtině existuje několik podobných slov:
čaj - çay
višně - vişne
tramvaj - tramvay
pláž - plaj
banka - banka
stáž - staj
restaurace - restoran
doktor - doktor
advokát - avukat
král - kral
váza - vazo
kaštan - kestane
fazole - fasulye
kravata - kravat
káva - kahve
šála - şal
pošta - posta
džezva - cezve
mandarinka - mandalina
šifra - şifre
šofér - şoför
salám - salam
salón - salon
póza - poz
Je docela vzrušující setkat se s podobnými slovy v našem každodenním životě, a vlastně to všechno rozbijí mou představu, že nemáme nic společného. Mohu říci, že i kulinářská umění jsou si v něčem podobná. Turci také milují maso a zeleninu, jídlo začínají polévkou a dezert má v turecké kultuře zvláštní význam, podobně jako v české kultuře. I naše tradice vítání hostů jsou si dost podobné. Při návštěvě Turků je dárek přinesen hostiteli. A když jsem byla hostem v Tišnově, uvědomila jsem si, že v české kultuře nabídka nosit pantofle je stejně jako v Turecku považováno za slušnost a etiketu. Podobnosti, kterých jsme nečekaně svědky, nás sbližují a jsem teď ráda, že jsem přijela do České republiky. Nemohu se dočkat, co objevím dalšího... S láskou Asli.
Dobrovolnický projekt "Dobrovolníci v inovativním vzdělávání na Tišnovsku" je financován Evropským sborem solidarity a na Tišnovsku ho od roku 2018 realizuje Hnízdo - spolek pro komunitní vzdělávání. Více informací www.spolekhnizdo.cz, FB či Instagram.
Dlouhodobý pobyt zahraničních dobrovolníků na Tišnovsku financujeEvropský sbor solidarity.
